ISO 22000:2018 Revizyonu Yayınlandı

3 yıllık geçiş süreci Haziran 2018 tarihinde başlamış olmaktadır. 29 Haziran 2021 tarihine kadar tüm kuruluşların geçiş sürecini tamamlaması gerekmektedir.

ISO 22000: 2018  revize standardı   Haziran 2018'de yayınlandı.

Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu’na (ISO) göre, standartta yapılan ana değişiklikler, aşağıdakiler gibi temel kavramları açıklamanın yanı sıra, yapısındaki değişiklikleri de içerir:

 

Yüksek Seviyeli Yapı: Birden fazla yönetim sistemi standardı kullanan işletmeler için hayatı kolaylaştırmak için, ISO 22000'in yeni sürümü, diğer tüm ISO yönetim sistemi standartları olan Yüksek Seviyeli Yapı ile aynı yapıyı izleyecektir. Kuruluşların birden fazla ISO Standardı için ISO sertifikası almasını kolaylaştırır.

Risk yaklaşımı: standart şimdi riski anlamak için farklı bir yaklaşım içermektedir.

PUKO Döngüsü: Standart, içeriğinde birlikte çalışan iki ayrı çevrime sahip olarak Planla-Uygula-Kontrol Et-Önlem Al döngüsünü açıklar. Bunlardan biri yönetim sistemini, diğeri HACCP ilkelerini kapsar.

Operasyon süreci: Kritik Kontrol Noktaları (ÇKP'ler), Operasyonel Ön Gereklilik Programları (OPRP'ler) ve Ön Gereklilik Programları (PRP'ler) gibi anahtar terimler arasındaki farkların net bir açıklaması verilmiştir.

 Liderliğin sorumluluğuna daha güçlü bir vurgu yapılmıştır.  Üst yönetimin, Gıda Güvenliğiği Yönetim Sistemi ve gıda güvenliği politikası bağlamında liderlik ve bağlılık göstermesine çok daha fazla önem verilmektedir.

 

3 yıllık geçiş süreci Haziran 2018 tarihinde başlamış olmaktadır. 29 Haziran 2021 tarihine kadar tüm kuruluşların geçiş sürecini tamamlaması gerekmektedir.